مقالات

دهان و دندان
آیا کسی را مشناسید که به دندانپزشک مراجعه نکرده باشد؟ یا حداقل برای مشاوره پیش یک دندانپزشک نرفته باشد؟ برای سلامت دندان و یا درمان مشکلات دندان هایمان حتماً به کلینیک دندانپزشکی مراجعه می کنیم. اگر تصمیم دارید به دندانپزشک مراجعه کنید این مطلب می تواند به شما کمک کند تا تجربه خوشایندی از دریافت خدمات دندانپزشکی داشته باشید.
کیفیت خدمات دندانپزشکی این تجربه به عوامل مختلفی بستگی دارد. از شخصیت درونی خود فرد و خلق و خوی دندانپزشک گرفته تا زمان و مکان مراجعه به دندانپزشکی. بدون شک تجربه درمان دندانپزشکی برای کسی که بهداشت دهان خود را رعایت می کند، پیش از جدی شدن مشکل دندان ها پی گیر درمانشان می شود و یک دندانپزشک خوب و خانوادگی دارد با کسی که تنها به زور درد به اولین و دردسترس ترین مرکز دندانپزشکی مراجعه می کند، متفاوت خواهد بود.
باندینگ ماده ای به رنگ دندان است که برای پرکردن فضا های خالی و یا تغییر دادن رنگ دندان استفاده می شود
.
کار باندینگ تنها طی یک جلسه انجام می شود و می تواند تا سال ها در دهان دوام بیاورد.
باندینگها نسبت به دیگر درمان های این چنینی بیشتر مستعد لکه دار شدن یا شکسته شدن هستند.
زمانی که دندان دچار پوسیدگی یا شکستگی می شود باندینگ رزین کامپوزیت می تواند بهترین گزینه برای درمان باشد
.
همچنین باندینگ می تواند به عنوان پرکردگی های رنگ دندان برای پوسیدگی های کوچک نیز استفاده شود
.
به علاوه از باندینگ برای از بین بردن فضا های بین دندان ها یا پوشاندن سطح خارجی دندان ها به منظور تغییر رنگ و شکل دندان استفاده می شود.
تراشیدن و شکل دادن مینای دندان
شکل دادن و تراشیدن مینای دندان شامل حذف یا تراش دادن قسمتی از مینای دندان به منظور بهبود ظاهر دندان ها می باشد.
دندانپزشکان ممکن است این روند را با باندینگ یا ونیر ترکیب کنند
.
این روند معمولا برای تغییر طول، شکل و موقعیت دندان استفاده می شود و می تواند مشکلات زیر را حل کند:
دندان های کج یا همپوشانی شده
دندان های شکسته یا نامرتب
مشکلات جزئی بایت
اگر دندان هایی طبیعی و سالم دارید و هنوز مقدار مناسبی استخوان بین دندان هایتان برای حمایت از آنها وجود دارد،
می توانید کاندید خوبی برای تراش یا شکل دادن به دندان هایتان باشید.
انواع لمینت دندان و تفاوت آن ها
لمینت دندان از نظر جنس و ساخت متفاوت است و به دو نوع سرامیکی و کامپوزیتی تقسیم می شود
.
لمینت کامپوزیتی : این نوع لمینت ارزان تر و ثبات رنگ کمتری نسبت به نوع دیگر دارد اما مزیت آن نسبت به نوع دیگر این است که در آن دندان تراش کمتری می یابد.
لمینت سرامیکی : این نوع لمینت نسبت به نوع دیگر با دوام تر و مقاومتر است و ثبات رنگ بیشتری دارد و دارای ظاهر زیباتری هستند.
ونیرها نیز دو گونه اند ونیر کامپوزیتی در مطب به طور مستقیم ساخته می شوند و ونیر سرامیکی در لابراتوارساخته می شوند و جنس آنها سرامیکی است.
از گذشته تاکنون داشتن دندان هایی زیبا از اهمیت بسیار بالایی در بین مردم برخوردار بوده است به گونه ای که از هر روشی برای رسیدن به آن تلاش کرده اند.
اما خوشبختانه امروز با توجه به پیشرفت هایی که در علم و تکنولوژی و بخصوص در زمینه زیباسازی دهان و دندان صورت گرفته یکی از متداول ترین روش هایی که برای داشتن لبخندی زیبا به کار می‌رود روکش کردن
دندان ها می باشد جلوه ظاهری دندان و لبخند فرد را بسیار زیباتر می سازد.
نکات زیادی در رابطه با روکش کردن دندان وجود دارد از جمله اینکه این روکش ها انواع مختلفی دارند که میتوان به کامپوزیت ونیر و کراون اشاره کرد.
اگر بخواهیم در رابطه با انواع روکش ها توضیحاتی خدمت شما ارائه دهیم باید بگوییم که میان روکش های ذکر شده تفاوت هایی وجود دارد که در صورتی که شما به دندانپزشک مراجعه کرده و دندانهای شما را مورد
بررسی قرار دهند می توانند بهترین گزینه را برای درمان دندان های شما انتخاب کنند.
از همین رو باید بدانید که تفاوت هایی میان این روکش ها وجود دارد و دلیل انتخاب آنها توسط پزشک چیست.
پوست
کلسترول
هوازی
گوش
کلیه

خون
جنسی
میگرن
ریه
مغز

گروه خونی

به طور کلی ۸ گروه خونی در بین افراد جامعه وجود دارد که ۴ گروه اصلی A ،B ،AB ،O هر کدام به ۲ دسته مثبت و منفی تقسیم می‌شوند.

خون دریافتی فرد بیمار باید با گروه خونی وی مطابقت داشته باشد در غیر این صورت ممکن است فرد با خطرات بسیاری مواجه شود و حتی این دریافت خون به قیمت جان او تمام شود.

تفاوت گروه های خونی مختلف به وجود یا عدم وجود پروتئین های ویژه ای به نام آنتی ژن که در فارسی "پادزا" یا "پادگن" نامیده می شوند، بر می گردد. پادگن یا آنتی ژن ماده ای است که می تواند بدن را برای ساخت پادتن تحریک نماید. تقریباً تمامی موادی که به شکل آنتی ژن عمل می کنند، پروتئین های خارجی هستند که از راه عفونت، تزریق و یا روش های دیگر وارد بدن می شوند. "پادتن" یا آنتی بادی ماده ای است که در پاسخ به تحریک یک آنتی ژن در بدن ساخته شده و با آن واکنش نشان می دهد.

آنتی ژن های گروه های خونی بر سطح گلبول های قرمز قرار دارند و شامل ده ها نوع می شوند. مهمترین آنتی ژن های گروه های خونی، آنتی ژن های A و B می باشند. برخی افراد آنتی ژن نوع A، برخی نوع B، برخی هر دو آنتی ژن A و B را دارا هستند و برخی نیز هیچ یک از این آنتی ژن ها را ندارند که به گروه خونی O معروف می باشند. به این ترتیب افراد مختلف در گروه های خونی AB ،B ،A و O قرار می گیرند.

باید توجه داشت که حیوانات و انسان علاوه بر داشتن آنتی ژن های گروه های خونی بر سطح خود، ممکن است واحد آنتی بادی بر علیه آنتی ژن های گروه خونی که خود فاقد آن ها نیز هستند، باشند. مثلا افرادی که گروه خونی آنها A است، در سرم خود آنتی بادی بر ضد آنتی ژن B دارند. همچنین افرادی که گروه خونی آن ها B است، در سرم خود آنتی بادی بر ضد آنتی ژن A دارند. واجدین گروه خونی AB فاقد هر گونه آنتی بادی بوده و دارندگان گروه خونی O دارای آنتی بادی بر علیه آنتی ژن های A و B هستند.

چهار نوع گروه ABO وجود دارد:

گروه A:سطح گلبول های قرمز خون حاوی آنتی ژن A و پلاسمای آنتی بادی B است، که به آنتی ژن های غریبه B که شامل سلول های قرمز خون هستند، حمله می کنند.

گروه B:سطحی از گلبول های قرمز خون که شامل آنتی ژن B و پلاسمای آنتی بادی Aهستند و می تواند به آنتی ژن خارجی A حمله کند.

گروه AB:گلبول های قرمزی که دارای آنتی ژن A و B است، ولی پلاسمای آن حاوی آنتی بادی A و B نیست، افراد دارای این گروه خونی می توانند از گروه ABO خون دریافت کنند.

گروه O:شامل پلاسمای آنتی بادی A و B است ، اما حاوی آنتی ژن Aو B نیستند، نداشتن آنتی ژن A و B بدان معنی است که می توانند به افراد گروه ABO خون اهدا کنند.

پیشگیری از بیماری های سالمندان

از آنجا كه بيماري‌هاي جدي و مزمن اين روزها بسيار متداول شده‌اند بسياري از افراد در ترس ابتلا به آنها زندگي مي‌كنند. اما به جاي اينكه نگران اين باشيد كه چه اتفاقي ممكن است بيفتد، چرا براي پيشگيري از آنها اقدام نمي‌كنيد؟ زندگي هيچ تضميني ندارد اما رفتارهاي هوشمندانه مطمئناً نتيجه بخش خواهد بود. اينجا بهترين راه‌ها براي جلوگيري از بيماري و شروع راهي تازه براي داشتن يك زندگي سالم و طولاني را برايتان معرفي مي‌كنيم. براي گرفتن بهترين نتيجه، هر روز اين 10 روش را تمرين كنيد.

در این سنین رعایت اصل تنوع در برنامه ریزی غذایی و در عین حال توجه به عادات غذایی و شیوه زندگی فرد سالمند بسیار اهمیت دارد.

برای جلوگیری از مشکلات عاطفی ـ احساسی سالمندان، بهتر است به عادات غذایی آنها احترام گذارده شود و هر گونه تغییری با ملایمت و تفاهم به وجود آید.

با توجه به مشکل یبوست در اکثر سالمندان، مصرف کافی مایعات (8 تا 10 لیوان در روز) و مواد پرفیبر نظیر نان تهیه شده از گندم کامل و میوه هایی مثل گلابی رسیده، آلو، آلوزرد و سبزی ها اهمیت دارد. همچنین هشدار دادن به سالمند در مورد مصرف بی رویه مسهل ها می تواند مفید باشد.

تأکید می شود که سالمندان از غذاهای پرچرب و سرخ شده، سس مایونز، سبزی های نفّاخ مثل کلم، گل کلم، پیاز و ... استفاده نکنند.

توصیه می شود تعداد وعده های غذایی سالمندان افزایش داده شود (حداقل 5 وعده در روز) و در هر وعده مقدار غذای کمتری مصرف شود.

در سالمندانی که جویدن غذا برای آنها مشکل است، مصرف غذاهای نرم مثل انواع پوره، گوشت نرم، سوپ، آشی که حبوبات زیاد ندارد و آب میوه توصیه می شود

. برخی از سالمندان ممکن است مبتلا به فشارخون بالا باشند. در این مورد رژیم غذایی کم سدیم و در صورت نیاز، کاهش وزن پیشنهاد می شود.

برای تنظیم رژیم غذایی برای کاهش وزن در سالمندانی که اضافه وزن دارند، حتما باید با متخصص تغذیه مشورت شود.

رژیم غذایی سالمند باید دارای مواد غذایی غنی از ویتامین ها و املاح به ویژه کلسیم و آهن باشد لذا مصرف شیر و لبنیات، غذاهای گوشتی و سبزی ها و میوه ها بسیار تأکید می شود. نمونه رژیم حاوی 1600 کیلوکالری انرژی، 174 گرم کربوهیدرات، 75 گرم پروتئین و 50 گرم چربی است.

تغذیه سالمندان,تغذیه مناسب سالمندان,وضعیت تغذیه سالمندان شناخت درست از نیازهای تغذیه سالمندان اهمیت ویژه ای دارد

مصرف مولتی ویتامین هرروز خوب است.

بیماری های زنان

نارسايي زودرس تخمدان چيست؟ در بسياري از موارد ممكن است علت ژنتیک برای توقف زودرس كار تخمدان وجود داشته باشد، كه اين اختلالات ژنتیکی با اختلال در كار تخمدان سبب از دست رفتن تخمکها مي‏شود. در برخی مواقع ممكن است اختلال ایمنی كه منجر به پاسخ غير طبيعي بدن نسبت به بافتهاي خودي مي‏شود وجود داشته باشد. بعضی مواقع نيز التهاب در تخمدان به دليل برخی عفونت ها مانند اوريون باعث یائسگی زودرس مي‏شود. همچنين در بعضي موارد، شيمي درماني يا اشعه درماني باعث بروز يائسگي زودرس مي‏شود.

جراحی‌هایی که منجر به برداشتن تخمدان‌ها می‌شود، وارد شدن صدمه زیادی به تخمدان و یا لاپاراسکوپی‌هایی که به همراه «کوتریزاسیون» تخمدان‌ها یعنی سوزاندن تخمدانی صورت می گیرد نیز می‌توانند از دیگر علل یائسگی زودرس و یا نارسایی زودرس تخمدان باشند. اما باید توجه داشت که مجموعاً در ۹۰ درصد موارد، علل نارسایی زودرس تخمدان ناشناخته باقی می‌ماند.

عوارض بیماری نارسایی زودرس تخمدان

– ناباروری

عدم توانایی در باردار شدن می تواند از مهم ترین عوارض بیماری نارسایی زودرس تخمدان ها محسوب شود، اگر چه احتمال بروز بارداری نیز وجود دارد.

– بیماری های قلبی

از دست رفتن زود هنگام استروژن ناشی از بیماری نارسایی زودرس تخمدان می تواند ریسک ابتلا به بیماری های قلبی را افزایش دهد.

– پوکی استخوان

هورمون استروژن به تعادل مناسب استخوان ها کمک می کند. زنان مبتلا به نارسایی زودرس تخمدان سطح استروژن کمتری دارند، در نتیجه در خطر آسیب استخوانی و ابتلا به پوکی استخوان می باشند.

– اضطراب و افسردگی

احتمال بروز ناباروری و سایر عوارض ناشی از بیماری نارسایی زودرس تخمدان می تواند اضطراب و افسردگی را به دنبال داشته باشد.

– زوال عقلی

کاهش مقدار استروژن ناشی از بیماری نارسایی زودرس تخمدان می تواند، در برخی افراد احتمال ابتلا به زوال عقلی را به دنبال داشته باشد.

آزمایشات ضروری که زنان باید انجام دهند

فرادی که سابقه فامیلی ابتلا به سرطان سینه دارند باید نسبت به غربالگری این سرطان در خود بیشتر حساس باشند و نسبت به انجام سونوگرافی و ماموگرافی اقدام کنند. همچنین باید از مشورت های پزشک خود در این زمینه غافل نشوند.

آزمایشات سنجش تراکم استخوان، تست HPV برای شناسایی بیماری زگیل تناسلی، ماموگرافی جهت تشخیص به موقع سرطان سینه، قندخون برای پیشگیری از دیابت و آزمایش پاپ اسمیر برای بررسی سرطان دهانه رحم برای زنان ضروری است و باید جهت انجام آن اقدام کنند.