اتوکلاو

به دلیل حجم بالای اتوکلاوها تمامی محصولات بر روی سایت  موجود نمیباشد برای استعلام از موجودی و قیمت ها لطفا با شماره های زیر تماس حاصل فرمایید تا دقیق ترین و بهترین اطلاعات را در اختیارتان بگذاریم:        -09108799985- 09304974002

 

لیست اتوکلاوهای موجود:

اتوکلاو 32لیتری عمیق مربعی مدل cubic

اتوکلاوهای 36-25-22 لیتری مربعی مدل cubic

اتوکلاو 22لیتری وکیوم دار lcd.مدل کلینیکال همراه پرینتر

اتوکلاو 22لیتری وکیوم دارlcd.مدل کلینیکال بدون پرینتر

اتوکلاو 22لیتری وکیومدار lcd.مدل matisa همراه پرینتر

اتوکلاو 22لیتری وکیوم دار lcd.مدل matisa بدون پرینتر

اتوکلاو 22لیتری وکیوم دار lcd.مدل sun plus همراه پرینتر

اتوکلاو 22 لیتری وکیوم دار lcd.مدل sun plus

اتوکلاو 22 لیتری وکیوم دارlcd.مدل sun همراه پرینتر

اتوکلاو 22 لیتری وکیوم دارlcd.مدل sun

اتوکلاو وکیوم دار b4.sun plus دوشیر

اتوکلاو وکیوم دار b3. sun دوشیر

اتوکلاو وکیوم دار b3. sun سه شیر

اتوکلاو وکیوم دار کلاس b

اتوکلاو کلاس n

اتوکلاوهای کلاس b با ظرفیت های 18-22-30-33-36

اتوکلاوهای بیمارستانی با ظرفیت های 22-36-65-85

اتوکلاوهای آزمایشگاهی مدل av15-av25-av75

اتوکلاوهای 85لیتری ایستاده گرید a+  .     flash cubic

اتو کلاوهای 65 لیتری ایستاده گریدa+  .     flash cubic

اتوکلاوهای 36 لیتری ایستاده گریدa+  .     flash cubic

اتوکلاوهای 28 لیتری ایستاده گریدa+  .     flash cubic

اتوکلاوهای 22لیتری ایستاده گریدa+  .     flash cubic

اتوکلاوهای 22لیتری رومیزی گریدa+  .     flash cubic

اتوکلاوهای 22لیتری رومیزی استوانه ای گریدa+  .     flash cubic

اتوکلاوهای 85لیتری ایستاده    flash cubic

اتو کلاوهای 65 لیتری ایستاده      flash cubic

اتوکلاوهای 36 لیتری ایستاده  flash cubic

اتوکلاوهای 28 لیتری ایستاده     flash cubic

اتوکلاوهای 22لیتری ایستاده   flash cubic

اتوکلاوهای 22لیتری رومیزی    flash cubic

اتوکلاوهای 22لیتری رومیزی استوانه ای flash cubic

 

تماس بگیرید

09108799985

09304974002

 

اتوکلاو چیست؟

اتوکلاو دستگاهی است که برای سترون سازی به کار می رود. سترون سازی به معنای نابودی یا حذف همه اشکال-حیات (میکروبی شامل اسپورها) در مواد غیرمتحرک از طریق روش های فیزیکی، شیمیایی یا با استفاده از بخار است. کلمه Sterilizer برگرفته از واژه لاتین Sterilis به معنای فاقد میوه و بار است. تاکید این فصل صرفا روی اتوکلاوهایی است که به طور گسترده در مراکز عمومی بهداشت، آزمایشگاه های بالینی و تحقیقاتی استفاده می شوند. این دستگاه همچنین به نام استریل کننده شناخته شده است. استریلیزاسیون باید به عنوان گروهی از فرآیندهای مرتبط بسیار مهم برای انجام خدمات بهداشتی (استریلیزاسیون مواد، محیط کشت و دستگاه ها) مطابق با شرایط سخت گندزدایی در نظر گرفته شود. فرآیندهای دستیابی به شرایط استریل در مواد غیرمتحرک به ترتیب زیر است:

 1. تمیز کردن،
 2. آلودگی زدایی
 3. بررسی و نظارت
 4. آماده سازی و بسته بندی
 5. استریلیزاسیون
 6. ذخیره سازی
 7. تحویل مواد و لوازم

 

موارد استفاده از اتوکلاو

اتوکلاو برای حذف مطمئن (سازمان نظارت بر مواد غذایی و دارویی آمریکا (FDA) (The Food and Drug Administration) یک شیئی را بر اساس مطالعه آماری طبقه بندی می کند. یک شی در مقایسه با اشیای دیگر که مراحل استریلیزاسیون یکسان را طی می کنند، زمانی استریل در نظر گرفته می شود که احتمال استریل نبودن آن کمتر از یک در میلیون در نظر گرفته شود. این اندیکس سطح اطمینان استریل بودن (SAL ) ( Sterility Assurance Level) نامیده می شود و غیر فعال شدن میکروب ها در مراحل استریلیزاسیون را بیان می کند.)

میکروارگانیسم هایی که روی اشیای مورد استفاده در فعالیت های تشخیصی، درمانی یا مراقبتی در موسسات بهداشتی (بیمارستان ها، آزمایشگاه ها) وجود دارند طراحی شده است. از اتوکلاو به طور گسترده در صنایع مواد غذایی و دارویی استفاده می شود و در آزمایشگاه، مواد و وسایل با اهداف زیر استریل می گردند:

 1. برای تهیه مواد مورد استفاده جهت کشت باکتری شناسی (لوله های آزمایش، پیپت، ظروف محیط کشت و غیره) و به منظور اجتناب از آلودگی آنها.
 2. برای تهیه وسایل مورد استفاده در نمونه گیری (همه باید در شرایط استریل باشند: سوزن ها، لوله ها، ظروف).
 3. برای سترون نمودن لوازم آلوده.

اتوکلاو ها در اندازه های مختلف در دسترس هستند. کوچکترین آنها، نوع رومیزی و بزرگترین آنها دستگاه های پیچیده ای هستند که برای بهره برداری نیازمند مراحل پیش از نصب می باشند. حجم اتاقک سترون سازی به عنوان مرجع در نظر گرفته شده و اندازه گیری اتوکلاو با واحد دسی متر مکعب و یا لیتر سنجیده می شود. بر اساس نحوه کنترل عملکرد اتوکلاوها، مدل های دستی، نیمه خودکار و یا تمام خودکار وجود دارند.

 

اصول عملکرد اتوکلاو

اتوکلاوها با استفاده از خواص ترمودینامیک آب به عنوان یک ماده خالص، کار می کنند. در شرایط طبیعی (در سطح دریا و فشار یک اتمسفر) آب (در فاز مایع) می جوشد و در 100 درجه سانتی گراد به بخار تبدیل می شود (فاز گازی). اگر فشار کاهش یابد، در دمای پایین تر و اگر فشار افزایش یابد، در دمای بالاتر می جوشد. با کنترل فشار بخار آب، دمای اتاقک اتوکلاو ممکن است به دماهای بالاتر از 100 درجه سانتی گراد یا برعکس با کنترل دما به فشاری بیشتر از فشار اتمسفر برسد. منحنی زیر نحوه عمل آب را بسته به شرایط فشار و دما نشان می دهد

 

شرح اجزا اتوکلاو

شرح مختصری از معمول ترین مسیرهای گردش بخار اتوکلاو در زیر آمده است:

 1. دریچه ایمنی(Safety Valve): ابزاری که از افزایش فشار بخار بیش از یک مقدار معین جلوگیری می کند. سازندگان این دریچه ها را در اتاقک استریلیزاسیون و نیز محافظ بیرونی نصب می کنند.
 2. فشار سنج اتاقک (Chamber Manometer): ابزار مکانیکی که فشار بخار در اتاقک استریلیزاسیون را نشان می دهد.
 3. فشار سنج بیرونی (Jacket Manometer): ابزار مکانیکی که فشار بخار را در داخل محافظ بیرونی اتوکلاو نشان می دهد.
 4. در اتوکلاو (Autoclave Door): وسیله ای که اتاقک استریلیزاسیون را از محیط بیرون جدا می کند. معمولا ابزار ایمنی دارد و زمانی که فشار درون اتاقک بالا است، از باز شدن در ممانعت می کند. همچنین درزگیرهایی برای جلوگیری از خروج بخار از اتاقک در زمان کار دستگاه دارد. درهای اتوکلاو ممکن است به صورت دستی یا الترو مکانیکی عمل کنند.
 5. دستگیره در (Door Handle): ابزاری که در بعضی دستگاه ها به کاربر اجازه باز و بستن در را می دهد. معمولا، برای فعال کردن در دستگاه ها با گنجایش بیشتر از سیستم های موتوری استفاده می شود.
 6. اتاقک استریلیزاسیون (Sterilization Chamber): فضایی که وسایل و موادی که باید استریل شوند، قرار داده می شوند. زمانی که در اتاقک بسته است، محفظه از فضای بیرون جدا می شود و هنگامی که فرایند استریلیزاسیون در حال انجام است اتاقک با بخار پر و تحت فشار قرار می گیرد.
 7. مجرای تخلیه مایع غلیظ درون اتاقک سترون سازی (Chamber Condensation Evacuation Line): مجرایی که مایع غلیظی که در اثر فرآیندهای انتقال گرما بین بخار و لوازمی که استریل می شوند ایجاد می شود را جمع آوری می کند..
 8. دماسنج (Thermometer): وسیله ای که دمای مراحل استریلیزاسیون را در اتاقک اتوکلاو نشان می دهد.
 9. مجرای تخلیه مایع غلیظ محافظ بیرونی (The jackets Evacuation Line): مجرایی که مایع غلیظ تشکیل شده در اثر انتقال گرما بین بخار و دیواره های محافظ را خارج می کند.
 • خروجی بخار در پایان چرخه (Vapour Exit at the End of the Cycle): با تمام شدن چرخه استریلیزاسیون ، بخار از طریق روش های کنترل شده از اتوکلاو خارج می شود.
 • محدود کننده عبور بخار در چرخه استریلیزاسیون مایعات (VapourPassage Restriction forLiquid Sterilization Cycle): ابزار مکانیکی که عبور بخار را در چرخه استریلیزاسیون مایعات محدود می کند تا دما به شیوه ای کنترل شده کاهش یابد و از جوشیدن مایعات استریل شده، جلوگیری شود.
 • مجرای تخلیه بخار در استریلیزاسیون مایعات (Vapour Evacuation Duct for Sterilization of Liquids): مسیری که بخار در زمان استریلیزاسیون مایعات با عبور از درون محدودکننده بخار (شرح داده شده در بالا) طی می کند.
 • لوله تخلیه بخار در استریلیزاسیون با چرخه سریع (Vapour Evacuation Line During the RapidSterilization Cycle): مسیری که بخار هنگامی که یک چرخه استریلیزاسیون سریع در حال انجام است، طی می کند.
 • لوله تامین بخار (Vapour Feed Line): یک لوله که اتوکلاو را با بخار تغذیه می کند، این لوله، کنترل ها و ضمائمی دارد که سبب رسیدن بخار به اتوکلاو در شرایطی که برای چرخه استریلیزاسیون قید شده است، می شود.
 • دریچه فیلتردار ورود هوا (Air Admission Valve Filter): وسیله ای که در پایان چرخه استریلیزاسیون به هوای فیلتر شده اجازه عبور می دهد. این دریچه، فشار اتاقک استریلیزاسیون را با فشار اتمسفر، برابر می کند.
 1. محافظ (Jacket): فضایی در اطراف اتاقک استریلیزاسیون که بخار در آن گردش می کند. هدف از آن انتقال گرما به اتاقک و به حداقل رساندن میزان مایع غلیظ شده است. این فضا از طریق لوله هایی که توسط دریچه های الکتریکی کنترل می شوند به اتاقک و فاضلاب اتصال دارد. همه اتوکلاوها محافظ ندارند. بعضی سازندگان آن را با قرار دادن مقاوم های الکتریکی در اطراف اتاقک استریلیزاسیون جایگزین می کنند.
 • دریچه تنظیم ورود بخار: وسیله ای مکانیکی که فشار بخار ورودی به اتوکلاو را کنترل می کند. بسته به نوع چرخه انتخاب شده فشار و دما متفاوت خواهد بود. با افزایش فشار، دما بیشتر می شود و هرچه فشار کمتر باشد، دما کمتر می شود.
 • لوله تامین بخار. لوله ای که بخار را از مخزن آب گرم یا تولید کننده بخار به اتوکلاو می آورد.
 • دریچه بخار (Vapour Trap): وسیله ای که برای حداکثر بهره گیری از انرژی گرمایی بخار طراحی شده است و از خروج بخار از سیستم ممانعت می کند. این دریچه فقط به مایع غلیظ تشکیل شده در اتاقک، محافظ، و لوله های اتوکلاو اجازه خروج می دهد.
 • فاضلاب: لوله جمع آوری و خروج مایع غلیظ تولید شده در اتوکلاو است.

امروزه، اتوکلاوها از سیستم های کنترل شده با میکرو پرسسور استفاده می کنند و هر یک از دریچه ها و ضمائم آنها مطابق با برنامه های از قبل تعیین شده در حافظه دستگاه کار می کنند. عملکردها در یک سیستم ، ثبت می گردد و اجازه بررسی مراحل استریلیزاسیون را به کاربر می دهد. هر سازنده سیستم های ثبت طراحی شده ای دارد که برای کنترل کیفی ضروری هستند.

تولید بخار: بخاری که اتوکلاوها استفاده می کنند در وسیله ای تولید می شود که با استفاده از انرژی الکتریکی یا سوخت قابل احتراق، انرژی گرمایی را به آب انتقال می دهد. این وسایل جوش آورنده آب یا ژنراتور بخار نامیده می شوند و یکی از اجزای اصلی اتوکلاو می باشند. با توجه به اندازه و استفاده، اتوکلاوها سیستم تامین بخار دارند که از سیستم مرکزی جوش آورنده آب یا از ژنراتور بخار متعلق به دستگاه منشا می گیرد و معمولا با مقاوم های الکتریکی کار می کند و از پیش، داخل دستگاه قرار داده شده یا به عنوان یا به عنوان وسیله جانبی توسط سازنده تهیه می شوند.

 

چند نمونه تصویر  از اتوکلاو های مختلف:

 

 

           نمونه اتوکلاوهای کلاسB       

دارای ظرفیت 36-30-23-18 لیتر

                                                   

                                         

                                          نمونه اتوکلاو کلینیکال کلاسB دارای ظرفیت 90-75-60 لیتر

نمونه اتوکلاوهای آزمایشگاهی    مدل av15 و مدلav75

 

نمونه اتوکلاو آزمایشگاهی مدل av25

 

 

 

                نمونه اتوکلاوهای بیمارستانی   

با ظرفیت های 22-28-36-65-85 لیتری

 

 

                                           

 

تماس بگیرید

09108799985

09304974002