خود درمانی

خود درمانی

خود درمانی یا استفاده داروهایی که توسط پزشک تجویز نشده است، یکی از نگرانی های بهداشت و سلامت در جامعه است. مصرف دارو از مهم ترین ارکان درمان بیماری ها است ولی مصرف غیر منطقی دارو ،باعث ایجاد عوارض دارویی درطولانی مدت می شود .
برای مثال منشاء اکثر سرماخوردگی ها ویروسی است و آنتی بیوتیک ها نقشی ندارند لذا استفاده از آنتی بیوتیک ها باعث افزایش مقاومت باکتریایی می شود.همچنین برخی داروها باوجود اینکه جزء داروهای otcهستند اما ملاحظاتی دارند که قبل از مصرف باید با پزشک یا داروساز مشورت شود.به عنوان مثال داروی ژلوفن در دوران بارداری زیانبار است.
دارو یک ماده با اثر درمانی و دوز مشخص است، هر ماده بسته به دوز آن می تواند سم باشد زیرا مرز بین دارو و سم بسیار نزدیک است، همچنین در بسیاری از منازل 70درصد داروها در داخل یخچال بدون توجه به میزان درجه آن نگه داری و موقع بیماری از آن استفاده می شود.
همچنین مصرف نادرست و زیاده از حد دارو پیامد های ناگوار از جمله نارضایتی بیمار ،طولانی شدن زمان بیماری و بستری شدن در بیمارستان و در نهایت افزایش هزینه های درمانی وحتی مرگ بیماران را در پی خواهد داشت.ارزان بودن دارو وپوشش بیمه ای در مصرف غیر منطقی دارو تاثیر دارد .
متاسفانه دیده می شود که برخی افراد به منظور افزایش وزن از برخی داروهای کورتونی مانند دگزامتازون، کلوبتازول و فلوئوسینولون استفاده می کنند که این امر روندی بسیار خطرناک و تهدید کننده بر سلامت افراد است و اصلاً قابل قبول و دفاع نیست و هیچ مرجع علمی نیز مصرف این داروها را برای افزایش وزن تأیید نمی ‌کند.
پوکی استخوان از عمده ‌ترین عوارض مصرف برخی داروهای کورتونی به منظور افزایش وزن است، تغییر در وضعیت سلول ‌های خونی، تغییر در توزیع متناسب چربی ‌های بدن و ایجاد اندامی ناموزون، ایجاد چاقی گردنی تحت عنوان گردن بوفالو بخشی از عوارض مصرف این داروها است. از دیگر عوارض مخرب مصرف خودسرانه ی این دارو می توان به تحلیل رفتن اندام ها، ایجاد آب مروارید، نارسایی خون، تحلیل عضلات بدن، افزایش چربی و فشار خون، زخم های گوارشی، آسیب دستگاه گوارش، پُرکاری کلیوی تحت عنوان سندرم کوشینگ و بسیاری از عوارض غیر قابل برگشت دیگر اشاره کرد.